Vedecký kuriér - Fyzika na Európskej noci výskumníkov 2023

29.09.2023 sa konal už 17. ročník Európskej noci výskumníkov, najväčšieho vedeckého podujatia v Európe.  Tento ročník sa niesol v znamení dvoch tém VODA a UMELÁ INTELIGENCIA. Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v.v.i. pre Vedeckého kuriéra Fyzika, ktorý je aktivitou Európskej noci výskumníkov, pripravil pre 100 prihlásených škôl balíčky s pokusmi pre  žiakov druhého stupňa ZŠ.
Študenti mali v balíčkoch pomôcky na vedecké experimenty, ktoré im prostredníctvom zážitkového vzdelávania pomohli preniknúť do tajomstiev vody. Na hodine fyziky vyskúšali, že voda, zdanlivo jednoduchá látka, môže mať jedinečné vlastnosti a širokú škálu fyzikálnych zákonitostí. Zisťovali, či napríklad pomocou zníženia povrchového napätia je možné nezvyčajné ohnutie prúdu tečúcej vody, alebo, či je možné donútiť vodu "ísť" do kopca.
Sme presvedčení, že hodiny fyziky sa vďaka experimentami nabitým balíkom premenil na nevšedný zážitok, ktorý zmenil pohľad žiakov na fyziku  a pomohol učiteľom spestriť vyučovanie.