Hravá veda na zámku v Smoleniciach

Po roku nás to opäť zavialo do Smoleníc. 18.05.2024 sa vďaka 4 ústavom SAV premenilo nádvorie Smolenického zámku na sladké putovné laboratórium – konal sa druhý ročník popularizačnej akcie pre deti Hravá veda na Smolenickom zámku.
 
Májové slniečko nesmelo vykukovalo spoza posledných mráčikov z predchádzajúceho dňa a už ranné prípravy na malebnom nádvorí zámku s krásnymi výhľadmi na okolie sľubovali vydarený deň.
A deň to vskutku vydarený bol :-).
 
Pre malých aj veľkých fanúšikov vedy sme pripravili celodenný program plný pokusov, vedeckých hlavolamov a aj radostnej zábavy.
 
Náš ústav sa sťa mávnutím čarovného prútika premenil na kočovný alchymistický kútik, v ktorom sa deti  mohli dosýta zabaviť pri pokusoch a potrápiť hlavičky nad zákonmi fyziky. Skutočne zanietení vedátori sa mohli spolu s nami premeniť na alchymistov, a nie hocijakých, práškových! Dozvedeli sa, že nie je prášok ako prášok, a taktiež je podstatné čo a ako zmiešajú. Akonáhle prešli teoretickou skúškou pred našim informačným banerom o práškovej metalurgii, dostali sa k reálnej alchýmii – lisovaniu  a spekaniu práškov. Našťastie, naša veda je jedlá a tí, ktorí vydržali a dostali až k finálnej fáze procesu výroby, mohli ho aj ochutnať. Lisovali sme totiž cukor, ktorý predstavoval vstupný materiál pre výrobu produktu. Následne sme ho spolu s deťmi vložili do piecky - pre zlepšenie jeho vlastností, potom schladili, aby sa s ním dalo bezpečne manipulovať  a nakoniec sme ho vložili do ...úst a zjedli :-) Samotné deti neverili, aké sú šikovné a zručné.
 
Ďalšie vedecké stanovištia ponúkli návštevníkom nemenej atraktívne zážitky. Ústav polymérov SAV, v.v.i. premenil deti na šperkárov a šperkárky. Neboli to však také obyčajné umelecké kúsky, pretože pri výrobe vlastne premieňali plastový odpad na nano umenie, no nie je to nádhera? Aj umenie je veda!
Chemický ústav SAV, v.v.i. zasvätil deti do tajov chemických procesov, ktoré dokonca pohli vláčikom. Zistili čo je slonia pasta a prečo je vlastne slonia.
Historický ústav SAV, v.v.i. preniesol návštevníkov do stredovekej kuchyne. Dozvedeli sme sa ako sa voľakedy varilo, čo mali ľudia v historických časoch najradšej a že paradajky nepoznali. Čerešničkou na historickej torte bol kreatívny kútik, kde deti tvorili umelecké dielka zo suchého cesta a vyskúšali aj pečatenie voskom.
 
Veríme, že toto stretnutie zanechalo v deťoch hlboký dojem a že si z neho odniesli nielen nové vedomosti a zručnosti, ale aj inšpiráciu pre ďalšie objavovanie sveta. Tešíme sa na nasledujúci ročník, kde budeme môcť pokračovať v našom poslaní popularizovať vedu a vzdelávať mladú generáciu.