Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., je súčasťou výskumu vodíkovej krehkosti v rámci projektu H2INSOL

Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., (ÚMMS SAV, v. v. i.) je hlavným riešiteľom projektu s názvom „"Decarbonizing with Hydrogen: Innovative Alloys for Storage Solution and Sustainable Future" (acronym “ H2INSOL) z projektovej výzvy Dekarbonizácia Ekonomiky, ktorý sa zameriava na skúmanie vodíkovej krehkosti v moderných komplexných koncentrovaných zliatinách (CCA). Cieľom výskumu je preskúmať vplyv vodíka a jeho difúzny mechanizmus na mikroštruktúru týchto materiálov, ako aj ich odolnosť voči vodíkovému krehnutiu, s cieľom optimalizovať  tieto vlastnosti a vyselektovať zliatiny vhodné pre vodíkové aplikácie.
 
Projekt bol spustený v januári 2025 a jeho cieľom je preskúmať vplyv rôznych precipitátov a hraníc zŕn v CCA zliatinách na difúziu vodíka, ako aj jeho vplyv na mechanizmy deformácie a lomu. Okrem toho výskumný tím na ÚMMS SAV, v. v. i., sa bude zameriavať aj na porovnanie správania rôznych typov mikroštruktúr, konkrétne monokryštálnej a kolumnárnej. Hlavným cieľom je detailne analyzovať správanie vodíka v týchto zliatinách CCA.
 
Hlavným riešiteľom projektu je Dr. K. Kamyshnykova z ÚMMS SAV, v. v. i.  Projekt je financovaný z Plánu Obnovy pre Slovensko.
 
"Naším cieľom je lepšie pochopiť mechanizmy vodíkovej krehkosti na makro, mikro a nano úrovni, a zároveň poskytnúť priemyslu spoľahlivé informácie pre vývoj nových materiálov na uskladňovanie vodíka," uviedla Dr. K. Kamyshykova.
 
V januári sa v priestoroch ÚMMS SAV, v.v.i. konalo úvodné stretnutie partnerov projektu. Po prezentáciách riešiteľov nasledovala diskusia o výskumných cieľoch a harmonograme riešenia projektu pre nasledujúce obdobie.
 
Projekt H2INSOL je dôležitým krokom k udržateľným a bezpečným energetickým riešeniam. Výsledky výskumu budú prínosom pre priemyselné aplikácie, ako vysokotlakové zásobníky vodíka.

text: S. Múčková