Vedecká noc s Andersenom 2024


            Od nepamäti tvorí veda a knihy dôležitý nástroj na šírenie poznania a kultúry. Ich symbióza pomáha ľuďom lepšie pochopiť svet, v ktorom žijeme, a prispieva k rozvoju vedomostí a kreativity. Dôkazom toho bola aj krásna akcia Vedecká noc s Andersenom 2024, ktorú 16.03.2024 zorganizovalo občianske združenie Za krajšiu Polhoru  v krásnej obci na východnom Slovensku - Novej Polhore.
            Náš kolega Dr. Matej Štepánek mal neľahkú úlohu, nadchnúť detských návštevníkov procesom práškovej metalurgie – dôležitej oblasti výskumu na ÚMMS SAV.
Prášková metalurgia je špeciálny spôsob výroby rôznych produktov – najmä menších súčiastok, miešaním, lisovaním a spekaním do výsledného produktu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je to super komplikovaný proces, ktorý nezainteresovaný človek nedokáže pochopiť. Ale opak je pravdou, pretože my vieme ako na to. Máme Candy pow(d)er manufacture, cukríkovú manufaktúru :-).
            Množstvo detí, ktoré prišli na vedeckú noc s Andersenom spočiatku netušili, čo vlastne vidia. Keďže deti boli správne zvedavé a aj smelé, odvážili sa použiť lis a vylisovali si svoj prvý produkt t.j. cukrík. Nakoniec odchádzali (mnohé nedobrovoľne :-)) nadšené a zároveň o niečo múdrejšie. „Veda vie byť naozaj zábavná,“ povedal Matej.